Light Messiah (ex_light_me) wrote in kinoclub,
Light Messiah
ex_light_me
kinoclub

BAFTA 2011 - победители

Буквально несколько часов назад завершилась церемония награждения британской киноакадемии. После "Оскэра" и "Золотого глобуса" это самая престижная награда для прокатного кино.

Со списком победителей можете ознакомиться на сайте церемонии, либо на IMDb, чтобы сразу посмотреть оценки фильмов. И там и там на английском.

На русском здесь.

Либо ниже (скопировал со странички на IMDb).

Все победители и номинанты на английском:

Best Film

WINNER

The King's Speech (2010)

Other Nominees:

Black Swan (2010)

Inception (2010)

The Social Network (2010)

True Grit (2010)


Alexander Korda Award for Outstanding British Film of the Year

WINNER

The King's Speech (2010)

Other Nominees:

127 Hours (2010)

Another Year (2010)

Four Lions (2010)

Made in Dagenham (2010)


Best Actor

WINNER

Colin Firth for The King's Speech (2010)

Other Nominees:

Javier Bardem for Biutiful (2010)

Jeff Bridges for True Grit (2010)

Jesse Eisenberg for The Social Network (2010)

James Franco for 127 Hours (2010)


Best Actress

WINNER

Natalie Portman for Black Swan (2010)

Other Nominees:

Annette Bening for The Kids Are All Right (2010)

Julianne Moore for The Kids Are All Right (2010)

Noomi Rapace for Män som hatar kvinnor (2009)

Hailee Steinfeld for True Grit (2010)


Best Supporting Actor

WINNER

Geoffrey Rush for The King's Speech (2010)

Other Nominees:

Christian Bale for The Fighter (2010)

Andrew Garfield for The Social Network (2010)

Pete Postlethwaite for The Town (2010)

Mark Ruffalo for The Kids Are All Right (2010)


Best Supporting Actress

WINNER

Helena Bonham Carter for The King's Speech (2010)

Other Nominees:

Amy Adams for The Fighter (2010)

Barbara Hershey for Black Swan (2010)

Lesley Manville for Another Year (2010)

Miranda Richardson for Made in Dagenham (2010)


David Lean Award for Achievement in Direction

WINNER

David Fincher for The Social Network (2010)

Other Nominees:

Darren Aronofsky for Black Swan (2010)

Danny Boyle for 127 Hours (2010)

Tom Hooper for The King's Speech (2010)

Christopher Nolan for Inception (2010)


Best Screenplay (Original)

WINNER

The King's Speech (2010): David Seidler

Other Nominees:

Black Swan (2010): Mark Heyman, Andres Heinz, John J. McLaughlin

The Fighter (2010): Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson

Inception (2010): Christopher Nolan

The Kids Are All Right (2010): Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg


Best Screenplay (Adapted)

WINNER

The Social Network (2010): Aaron Sorkin

Other Nominees:

127 Hours (2010): Danny Boyle, Simon Beaufoy

Män som hatar kvinnor (2009): Rasmus Heisterberg, Nikolaj Arcel

Toy Story 3 (2010): Michael Arndt

True Grit (2010): Joel Coen, Ethan Coen


Best Cinematography

WINNER

True Grit (2010): Roger Deakins

Other Nominees:

127 Hours (2010): Anthony Dod Mantle, Enrique Chediak

Black Swan (2010): Matthew Libatique

Inception (2010): Wally Pfister

The King's Speech (2010): Danny Cohen


Best Editing

WINNER

The Social Network (2010): Angus Wall, Kirk Baxter

Other Nominees:

127 Hours (2010): Jon Harris

Black Swan (2010): Andrew Weisblum

Inception (2010): Lee Smith

The King's Speech (2010): Tariq Anwar


Best Production Design

WINNER

Inception (2010): Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Douglas A. Mowat

Other Nominees:

Alice in Wonderland (2010): Robert Stromberg, Karen O'Hara

Black Swan (2010): Thérèse DePrez, Tora Peterson

The King's Speech (2010): Eve Stewart, Judy Farr

True Grit (2010): Jess Gonchor, Nancy Haigh


Best Costume Design

WINNER

Alice in Wonderland (2010): Colleen Atwood

Other Nominees:


Black Swan (2010): Amy Westcott

The King's Speech (2010): Jenny Beavan

Made in Dagenham (2010): Louise Stjernsward

True Grit (2010): Mary Zophres


Anthony Asquith Award for Film Music

WINNER

The King's Speech (2010): Alexandre Desplat

Other Nominees:

127 Hours (2010): A.R. Rahman

Alice in Wonderland (2010): Danny Elfman

How to Train Your Dragon (2010): John Powell

Inception (2010): Hans Zimmer


Best Make Up/Hair

WINNER

Alice in Wonderland (2010)

Other Nominees:

Black Swan (2010)

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (2010)

The King's Speech (2010)

Made in Dagenham (2010)


Best Sound

WINNER

Inception (2010)

Other Nominees:

127 Hours (2010)

Black Swan (2010)

The King's Speech (2010)

True Grit (2010)


Best Achievement in Special Visual Effects

WINNER

Inception (2010)

Other Nominees:

Alice in Wonderland (2010)

Black Swan (2010)

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (2010)

Toy Story 3 (2010)


Best Film not in the English Language

WINNER

Män som hatar kvinnor (2009)

Other Nominees:

Biutiful (2010)

Io sono l'amore (2009)

Des hommes et des dieux (2010)

El secreto de sus ojos (2009)


Best Animated Feature Film

WINNER

Toy Story 3 (2010)

Other Nominees:

Despicable Me (2010)

How to Train Your Dragon (2010)


Orange Rising Star Award

WINNER

Tom Hardy

Other Nominees:

Gemma Arterton

Andrew Garfield

Aaron Johnson

Emma Stone


Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer

WINNER

Four Lions (2010): Christopher Morris(Director/Writer)

Other Nominees

The Arbor (2010): Clio Barnard, Tracy O'Riordan(Director, Producer)

Exit Through the Gift Shop (2010): Banksy, Jaimie D'Cruz(Director, Producer)

Monsters (2010): Gareth Edwards(Director/Writer)

Skeletons (2010): Nick Whitfield(Director/Writer)


Best Short Animation

WINNER

The Eagleman Stag (2010)

Other Nominees:

Matter Fisher (2010)

Thursday


Best Short Film

WINNER

Until the River Runs Red (2010)

Other Nominees:

Connect (2010/I)

Lin (2010)

Rite (2010)

Turning (2010)
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your reply will be screened

  • 0 comments